Home » Výběr netbooku

Výběr netbooku

Na této stránce se vám pokusím popsat, co by se nemělo zanedbat při výběru netbooku.

Zpracování

Přístroje v této kategorii nejsou tak náchylné na různé prohýbání díky svým velikostem, tudíž není problém v tom, když si koupíte netbook, na jehož povrchu nenajdete ani kousek kovu. Pokud se ovšem chcete vyhnout možnému prasknutí plastu, vybírejte raději netbook u kterého se objevují kovové prvky.

Touchpad a klávesnice

Touchpad, to je ta malinká ploška pod klávesnicí, která nahrazuje klasickou myš. Většina lidí odmítá pracovat s touchpadem i na noteboocích větších úhlopříček, protože ergonomie práce s touchpadem není ledajaká. U netbooků je to ještě o něco horší. Díky malým rozměrům zbylo na touchpad ještě méně místa. Někteří výrobci to dokonce uživatelům neulehčí už vůbec, když netbook osadí nějakým méně kvalitním touchpadem. Naštěstí těchto modelů v dnešní době ubývá. Touchpady u netbooků umí také multitouch, což je funkce, kdy při ovládání počítače zapojíte více prstů.

S klávesnicí to u netbooků není o moc lepší, avšak při úhlopříčce 10,1″ se dá do těla netbooku vměstnat klávesnice s normální velikostí tlačítek. V dnešní době převládá chicklet klávesnice, což je klávesnice, která je charakteristická mezerami mezi tlačítky.

Displej

V dnešní době má většina netbooků velikost displeje 10,1″. Pokud by někomu tato velikost nevyhovovala, může se poohlédnout do kategorie s většími displeji (11,6 a 12 palců), avšak s velikostí displeje narůstá  váha netbooku a většinou klesá výdrž na baterie.

Platforma

Většina netbooků je osazena platformou od firmy Intel. Tyto netbooky mají procesor Intel Atom a integrovanou grafickou kartu. Ve vyšších cenových hladinách se objevují netbooky s platformou ION od firmy NVIDIA. Díky této platformě získáte větší grafický výkon s akcelerací HD videa. Samozřejmě nesmíme opomenout platformy AMD. Firma AMD nabízí v této kategorii platformu AMD Vision, která schopně konkuruje platformám od Intelu.

Disk

U netbooků se můžeme setkat se dvěma typy úložišť. Prvním typem jsou klasické pevné disky různé kapacity. Tímto typem disku je osazena většina netbooků. Pevné disky jsou levné a dostupné. Druhým typem jsou SSD disky. To jsou disky bez pohyblivých částí, často jsou také označovány jako flash paměti. Tyto disky poskytují vysokou přenosovou rychlost, jsou absolutně tiché a ve většině případů mají menší spotřebu než klasické pevné disky. Jejich nevýhodou je cena, díky které také stoupne celková cena netbooku.

RAM

RAM neboli operační paměť. Standardem u většiny dnešních netbooků je 1GB popřípadě 2GB operační paměti.

Baterie

K netbookům patří dlouhá výdrž na baterie. Někteří výrobci v rámci ušetření osazují netbooky malými tříčlánkovými bateriemi, které sice nevyčnívají z těla netbooku, ale sotva udrží netbook v provozu alespoň 3 hodiny. Proto při výběru dbejte na to, aby váš budoucí netbook měl baterii šestičlánkovou popřípadě i více. To vám spolu s úsporným hardwarem zajistí možnost dlouhého pobytu mimo elektrickou síť.

Ostatní vybavení

V každém netbooku samozřejmě najdete také Wifi kartu, reproduktory, síťovou kartu, několik USB konektorů, VGA výstup pro připojení externího monitoru a audio konektory. Naopak v netbooku nenajdete DVD mechaniku. Některé modely mohou být osazeny 3G modulem, avšak cenově se pohybují kousek výš. Ve většině netbooků také najdete webkameru a mikrofon.

Operační systém

Doba, kdy se netbooky prodávaly se systémem Linux je pryč, a proto dnes můžete svůj nový netbook koupit většinou s operačním systémem Windows 7 Starter. To je speciální edice systému Windows 7, která je přizpůsobena netbookům s ohledem na nižší výkon. Tento systém můžete zakoupit pouze ve verzi OEM, tudíž pouze s novým netbookem. Čím dál méně se objevují netbooky se systémem Windows XP Home Edition, který se hojně instaloval ještě před příchodem OS Windows 7 Starter. Doporučuji zakoupit netbook i s operačním systémem. Díky tomu odpadají problémy s optimalizací jiného systému. Jinou alternativou je instalace některé z linuxových distribucí, které jsou určeny pro netbooky. Příkladem je distribuce Ubuntu v edici pro netbooky.




Webkatalog